Yüksekokul Olarak IRU Akreditasyonu Aldık

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu olarak, 16.06.2014 tarihinde IRU (International Road Transport Union - Uluslararası Karayolu Taşıma Birliği) ile akreditasyon anlaşması imzalayarak Türkiye’de bu akreditasyonu alan ilk devlet üniversitesi olduk. İmzaladığımız bu anlaşmayla, mezun olan tüm öğrencilerimiz aralarında AB ülkeleri, ABD, Kanada ve Çin’in de bulunduğu 75 ülkede akredite olarak çalışabilecekler.


1999 yılında Türkiye’nin ulaştırma ve lojistik alanında ilk ve tek okulu olarak kurulan Yüksekokulumuz Birleşmiş Milletler menşeili IRU (International Road Transport Union - Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği) akreditasyon sürecini tamamlamıştır. Bu çerçevede, Türkiye’deki IRU akreditasyonuna sahip ilk devlet üniversitesi olma özelliği yanına, İstanbul Üniversitesi bünyesinde İşletme Fakültesi’nden sonra uluslararası akreditasyon alan ikinci okul olma özelliğini eklemiştir. Diğer taraftan, Yüksekokulumuz, Türkiye’de lisans ve yüksek lisans seviyesinde IRU tarafından akredite edilen ilk okul oldu.


Uluslararası alanda prestijli bir meslek örgütü olan IRU, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu, Uluslararası Taşımacılık Forumu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Taşımacılık Çalışanları Federasyonu'nun dahil olduğu uluslararası örgütlerin önde gelen uzmanlarından oluşan danışma komitesinin uluslararası bilinirlik ve desteğinden de yararlanmaktadır.


IRU bünyesinde yer alan IRU Academy, lojistik ve ulaştırma sektöründe çalışacak olan yetkin işgücünün geliştirilmesi amacıyla eğitim faaliyetleri organize ediyor ve eğitimin ardından Mesleki Yeterlilik Diploması veriyor. IRU’nun akredite ettiği okul ve kurumlar, gerekli akreditasyon kriterlerini sağlayarak bu diplomayı vermeye hak kazanıyorlar. Yüksekokulumuz, gerçekleştirmeye çalıştığı vizyon ve misyonu ile örtüşen biçimde Profesyonel Yönetici Yetkinlik Sertifika (CPC, Certificate of Professional Competence) programına akredite olmuştur.


Yüksekokul öğrencilerimize kendi diplomalarının yanında verilecek olan IRU Academy CPC Diploması, onlara uluslararası geçerli bir Mesleki Yeterlilik Diploması kazandıracak, aralarında AB ülkeleri, ABD, Kanada ve Çin’in de bulunduğu IRU üyesi 75 ülkede akredite olarak çalışmalarına imkan sağlayacaktır.


​Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu Müdürlüğü​