Öğrenci

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesinde öğrenim gören ya da öğrenim görmeye aday öğrencilerin yönetmelik ve yönergeler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Yönetmelik ve yönergelere erişebilmek Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımızın web sayfasından erişebileceğiniz güncel mevzuat linkleri aşağıda yer almaktadır.

İstanbul Üniversitesi Lisans ve Lisansüstü Akademik Takvimlerine erişebilmek için TIKLAYINIZ.

Fakültemizde yürütülmekte olan Lisans ve Lisansüstü Programlara ait sınav programlarına aşağıdaki linkler üzerinden erişebilirsiniz.

2020-2021 BAHAR YARIYILI SINAV PROGRAMLARI

ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK YÖNETİMİ

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ
 • Akıllı Ulaşım Sistemleri Doktora Final Sınav Programı
 • Akıllı Ulaşım Sistemleri Tezli Yüksek Lisans Final Sınav Programı
 • Akıllı Ulaşım Sistemleri Bilimsel Hazırlık Final Sınav Programı

Fakültemizde yürütülmekte olan Lisans ve Lisansüstü Programlara ait ders programlarına aşağıdaki linkler üzerinden erişebilirsiniz.

2020-2021 BAHAR YARIYILI DERS PROGRAMLARI
Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi

Fakültemizde yürütülmekte olan programlara ilişkin Ders İzlenceleri İstanbul Üniversitesi Eğitim Bilgi Sistemi üzerinden güncellenmekte ve yayınlanmaktadır. Ulaştırma ve Lojistik Fakültesinde yürütülmekte olan Lisans Programı Ders İzlencelerine aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.


Fakültemizde lisans eğitimini sürdüren her öğrencinin mevcut ders yüküne ek olarak mezun olabilmek için iki alternatifi mevcuttur.

 • VI. Yarıyılın sonundan başlayarak VIII. Yarıyıl sonu da dâhil olmak üzere yaz döneminde en az 20 iş günü (4 haftalık) staj yapmaları ya da Staj yapmayacak olan öğrencilerin bitirme tezi hazırlamaları.
 • Söz konusu stajı yapabileceğiniz bir işletme bulmanız durumunda, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca, sigortalı olarak sizlerin sigorta başlangıçları, sona ermeleri ve bildirim yükümlülüğü ile ilgili gerekler Üniversitemiz tarafından karşılanacaktır.

Staj raporunuzun hazırlanmasına yönelik düzenlemeler için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

Staj Takvimine erişmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

Staj Yönergesine erişmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

Staj Yönergesi'nde belirtilenlere ek olarak staj hakkındaki diğer bilgilerin yer aldığı Staj El Kitabı'na erişmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

Staj yapmak yerine Bitirme Ödevi hazırlama talebinde bulunan öğrencilerin tabi oldukları kuralları içeren Bitirme Ödevi Yönergesi için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız. 

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bitirme Ödevi Takvimi'ne erişmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız. 


NOT:  Staj sürecinde doldurulması gereken evrak ve formlar Staj Yönergesi içerisinde bulunmaktadır. 


Uluslararası Nakliyeciler Derneği Bursu

Türkiye uluslararası eşya taşımacılığı ve lojistik sektöründe eğitim düzeyinin iyileştirilmesi ve sektöre nitelikli insan gücü kazandırma misyon ve hedefi doğrultusunda, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından, gereken şartları yerine getiren öğrencilere burs imkanı sunulmaktadır. 

Burs başvuru koşulları ilgili takvim içerisinde duyurulmaktadır.

İÜ Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi | Erasmus+

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi,eğitim, gençlik ve spor alanlarında yeni ihtiyaçlara yönelik Avrupa 2020 Stratejisi hedeflerine uygun olarak farklı sektörler arasında işbirliğini teşvik eden daha etkili araçlar sunmanın amaçlandığı Erasmus+ programı çerçevesinde birçok Avrupa üniversitesiyle ikili anlaşmaya imza atmıştır. İmzalanan anlaşmalar kapsamında lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin yanı sıra öğretim üyesi değişimleri de gerçekleşebilmektedir.

Fakültemiz ile ikili anlaşma imzalamış bulunan üniversiteler ve anlaşma detayları tabloda gösterilmektedir.

Üniversitenin Adı   Ülkesi  Öğrenci Sayısı Toplam Ay  Öğretim Üyesi Sayısı Toplam Gün
Kühne Logistics UniversityAlmanya 4 15 1 5
University of Zilina  Slovakya 3 18 1 5
Czech Technical University Çekya 2 20 1 5
Rotterdam University of Applied Sciences Hollanda 3 15 1 5
University Institute of Lisbon Portekiz  1 9 1 5
University of Maribor  Slovenya  4 20 1 5
Warsaw University of Technology Polonya 2 6 1 5
University North  Hırvatistan 3 18 2 5
Vilnius Gediminas Technical University  Litvanya 3 18 1 5
University of Lodz Polonya 2 12 2 5

ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK FAKÜLTESİ

Erasmus+ Gelen Öğrenci Koordinatörü:  Arş. Grv. Akif Fidanoğlu  (Dahili: 19255)

Erasmus+ Giden Öğrenci Koordinatörü:  Arş. Grv. Salih Özçelik (Dahili: 19232)
Kısaca “Farabi Değişim Programı” olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.

Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.

Farabi Değişim Programının uygulanmasına ilişkin ilkeler, Yönetmelik ve Esas ve Usuller tarafından ayrıntılarıyla belirlenmiştir.

Farabi Değişim Programı hakkında detaylı bilgi, takvim ve mevzuata üniversitemiz Farabi Değişim Programı Koordanatörlüğü web sayfasından erişebilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi faaliyet ve hizmetleri hakkındaki görüş ve beklentilerinizi ölçmek amacıyla hazırlanmış olan Öğrenci Memnuniyet Anketine aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe2nLv5KJtPIM-9RvICRYzdgPakg9qOBnfa4i-agP7Qk5-pcQ/viewform

Sorulara vereceğiniz cevaplar Kalite Yönetim Sistemi çalışmaları kapsamında bize ışık tutacak ve çalışmalarımıza yön verecektir. Bu nedenle anketin özenle doldurulması önem arz etmektedir. Emek ve katkılarınız için teşekkür ederiz.

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Ulaştırma ve Lojistik Programı’nın gerekli mezuniyet ölçütlerini sağlayan öğrencilerimizin, aşağıda yer alan belgeleri tamamlayarak bir dilekçe ile geçici mezuniyet belgesi almak için Öğrenci İşleri’ne başvurmaları gerekmektedir.

Mezuniyet İşlemleri için Gerekli Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Vukuatlı Nüfus Cüzdanı Örneği
 • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Öğrenci Kimliği
 • İndirimli Seyahat Kartı (Öğrenci Pasosu)
 • Mali Büro’dan Alınacak Evrak
 • Kütüphane’den Alınacak Evrak
 • Yurtta İkamet Edildiyse, Yurt Müdürlüğü’nden Alınacak Borcu Yoktur Yazısı
 • Öğrenci İşleri’ne Mezuniyet İşlemlerinin Başlatılması İçin Verilecek Dilekçe
 • Mezuniyet Veritabanı Bilgi Giriş Formu (Online olarak doldurulması yeterlidir.)

Her yıl üniversite içerisinde fakülte ve yüksekokulların katılımı ile düzenlenen spor şölenine fakültemiz (ULF) de her yıl kadınlarda voleybol, erkeklerde ise futbol, basketbol, voleybol branşlarında ayrıca karma olarak oluşturulan dragon bot takımlarımız bulunmaktadır.
Öğrenciler için spor aktivitesini turnuva havasında gerçekleştirmek ve takım ruhunu oluşturmak için önemli bir aktivite olan takımlarımızda güzel başarılara imza atmak isteyen öğrencilerimizi bekleriz…

Futbol Branşı

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Futbol Takımı kuruluşundan bu yana lisans, yüksek lisans öğrencilerinin ve mezun öğrencilerinin yanı sıra fakülte öğretim üyelerinin verdiği destek ile her yıl üniversitemizde düzenlenen spor şölenine katılım gerçekleştirmektedir. Her yıl 18 kişilik takım kadrosu için seçmeler yapılmakta ve takım kaptanı tarafından uygun bulunan öğrenciler spor şöleninde fakültemizi temsil etmektedirler. 

Basketbol Branşı

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Basketbol Takımı kuruluşundan bu yana lisans, yüksek lisans ve mezun öğrencilerinin yanı sıra fakültesi öğretim üyelerinin verdiği destek ile her yıl üniversitemizde düzenlenen spor şölenine sıkı bir antrenman programı ile hazırlanır. Yapılan seçmeler sonucunda fakültemizi temsil etmek üzere 10 kişilik bir kadro kurulmaktadır. 

Voleybol

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Voleybol Takımı kuruluşundan bu yana lisans, yüksek lisans ve mezun öğrencilerinin yanı sıra fakültesi öğretim üyelerinin verdiği destek ile her yıl üniversitemizde düzenlenen spor şölenine sıkı bir antrenman programı ile hazırlanır. Fakültemizi temsilen kadın ve erkek olmak üzere 2 takımımız bulunmaktadır. Seçmeler sonucunda her 2 takımada 12’şer öğrenci alınır. Bu öğrenciler belirlenen günlerinde ortak antrenman yaparak spor şölenine hazırlanırlar. Fakültemizin spor şölenlerindeki ilk kupasını Erkek Voleybol Takımımız kazanmıştır. 

Dragon Bot 

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Dragon Bot Takımı lisans, yüksek lisans öğrencilerinin ve fakültesi öğretim üyelerinin verdiği destek ile her yıl üniversitemizde düzenlenen spor şölenine 16 kürekçi ve bir davulcudan oluşan ekibi ile katılım sağlamaktadır.